tier sertifikası – BT Sözlük
Tier sertifikası, veri merkezlerinin performans, güvenilirlik ve yedeklilik düzeylerini değerlendiren ve sınıflandıran uptime institute tarafından geliştirilmiş bir sistemdir. veri merkezlerini dört seviyede sınıflandırır:

tier i: temel kapasite: tek enerji ve soğutma yolu, sınırlı yedek bileşenler, % 99.671 kullanılabilirlik (yıllık 28.8 saat kesinti). küçük işletmeler için uygundur ve bakım veya onarım çalışmaları için site genelinde kapanma gerektirir.

tier ii: yedek kapasite bileşenleri: tek enerji ve soğutma yolu, yedek kritik bileşenler, % 99.741 kullanılabilirlik (yıllık 22 saat kesinti). orta ölçekli işletmeler için uygundur ve kapasite veya dağıtım hataları siteyi etkileyebilir.

tier iii: eş zamanlı bakım yapılabilme: birden fazla enerji ve soğutma yolu, yedekli sistemler, % 99.982 kullanılabilirlik (yıllık 1.6 saat kesinti). her kapasite bileşeni ve dağıtım yolu bakım veya değiştirme için planlı olarak çıkarılabilir. 7/24 hizmet veren kuruluşlar için uygundur.

tier iv: hata toleransı: tam yedeklilik ve hataya dayanıklı yapı, % 99.995 kullanılabilirlik (yıllık 26.3 dakika kesinti). e-ticaret firmaları ve finansal kuruluşlar için uygundur. bir ekipman arızası veya dağıtım yolu kesintisi operasyonları etkilemez.

bkz